Sztaplarka kiedyś i dziś - historia, zastosowanie, ceny

Sztaplarka kiedyś i dziś - historia, zastosowanie, ceny  - 

Sztaplarka czy inaczej widlak, to nic innego jak popularne i używane w branży zamiennie określenia na wózki jezdniowe podnośnikowe. Jeśli w pracy masz do czynienia z wózkami widłowymi, z pewnością często słyszysz te określenia i nie stanowią one dla Ciebie żadnej nowości. Czy wiesz jednak skąd wywodzi się termin "sztaplarka"?

Historia sztaplarek

Tak jak i dziś, dawniej sztaplarki wypełniały głównie zadania związane z transportem bliskim. Używano ich przede wszystkim w portach i przyportowych magazynach do przeładunku oraz rozładunku nowo przybyłego towaru z łodzi i kutrów.
Skąd wywodzi się ich nazwa? Co oznacza słowo "sztaplarka"? Ten charakterystyczny termin powstał na bazie słowa "sztapel" określającego, najprościej ujmując, ładunek ułożony warstwami. Ponieważ wózek ustawiał ładunki w sztaple, zaczęto nazywać go sztaplarką.
Współcześnie w terminologii, nie rozróżnia się już tak kategorycznie pojazdów pracujących w portach przy rozładunku towaru, od tych które obsługują ładunki w innych miejscach, dlatego nazwy sztaplarka używa się ogólnie w odniesieniu do wózków, wyróżniając:
- sztaplarki ręczne/ sztaplarki do palet;
- sztaplarki elektryczne;
- czy choćby sztaplarki boczne.
Pomimo iż, termin sztaplarka ręczna może być nieco mylący, gdyż z założenia sztaplarki były urządzeniami mechanicznymi, czyli na to miano zasługiwały wózki widłowe, nie paletowe. Natomiast, jak można zauważyć, niejednokrotnie zdarza się sytuacja w której to paleciaki określa się również mianem wózków widłowych, pomimo iż jest to błędnie stosowane nazewnictwo.

Zastosowanie sztaplarek współcześnie

Sztaplarka - do czego stosuje się ją współcześnie

Obecnie sztaplarki (poza innymi zastosowaniami) nadal wykorzystywane są także w portach - zarówno tych niewielkich, jak i międzynarodowych przemysłowych. Sztaplarki sprawdzają się podczas prac zarówno na nabrzeżach, jak i w ładowniach statków, gdzie liczy się ich zwrotność, łatwość przemieszczania i manewrowania oraz wysoka wydajność.
Pojazdy te z powodzeniem radzą sobie również jako pomoc podczas wciągania sieci na podkład kutrów oraz przy transporcie towarów w portach przemysłowych.
Dzięki dostępnemu na rynku osprzętowi do wózków widłowych w formie wysięgników, chwytaków czy szufli i łyżek - sztaplarki gwarantują jeszcze szerszą niż kiedyś gamę różnorodnych zastosowań oraz niespotykaną wielofunkcyjność.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się sztaplarki?

Wszystkie typy sztaplarek mogą być wykorzystywane (i są) podczas transportowania i składowania towarów w hurtowniach, magazynach, firmach transportowych, centrach dystrybucji oraz na powierzchni dużych marketów. To jednak nie jedyne miejsca, gdzie wykorzystuje się sztaplarki!

Rolnictwo

Sztaplarka - rolnictwo

Nie każdy wie, że urządzenia jakimi są sztaplarki odgrywają niemałą rolę m.in w sektorze rolnictwa. Wykorzystuje się je zarówno do transportu bliskiego zbóż, jak i w procesie zbioru oraz magazynowania plonów. Dzięki swojej dużej wydajności, wielofunkcyjności i łatwemu sterowaniu prace hodowlano-uprawowe stają się dużo łatwiejsze przy zastosowaniu sztaplarek spalinowych czy ładowarek teleskopowych (dostępnych tutaj). Pojazdy te ułatwiają prace porządkowe, składowanie a także wykonywanie wszelkich zadań wymagających uniesienia pracowników na platformach, które również stanowią jeden z elementów dodatkowego osprzętu.

Wojskowość

Sprzęt jakim są sztaplarki jest obecnie nieoceniony, jeśli chodzi o pomoc we wszelkich pracach wymagających użycia siły większej niż siła ludzkich rąk. Pojazdy Manitou są wykorzystywane podczas transportu bliskiego dopasowanego do potrzeb logistyki wojskowej, przemieszczania i składowania kontenerów, utrzymania porządku w bazach oraz magazynach wojskowych.

Lotnictwo

Sztaplarki nadają się do wykonywania wszelkiego typu prac porządkowych, magazynowych a także umożliwiają (dzięki unoszonym platformom czy podnośnikom koszowym) dostęp do trudno dostępnych miejsc w celu przeprowadzenia koniecznych napraw. Jest to szczególnie ważne zarówno podczas obsługi i konserwacji samolotów, jak i w pracach magazynowych w portach lotniczych, gdzie sztaplarki odpowiadają za sprawne i bezpieczne przeładowanie towarów.

Przemysł drzewny

Sztaplarka - przemysł drzewny

Popularne sztaplarki umożliwiają manewrowanie i przewożenie nawet bardzo długich pni i desek, co znacznie ułatwia codzienną pracę wszelkich tartaków oraz składów drewna. Sztaplarka z prawidłowo dobranymi elementami osprzętu - takimi jak chwytaki czy odpowiedniej długości widły stanowią zdecydowanie wsparcie i ułatwienie w pracy z wielkogabarytowymi ładunkami.

Jednak zdecydowanie najczęściej pojazd jakim jest  sztaplarka jest wykorzystywany do zadań związanych z transportem, składowaniem oraz załadunkiem i rozładunkiem towarów. Jest to zdecydowanie najbardziej popularne zastosowanie sztaplarek, które od dziesiątek lat sprawdzają się jako urządzenia transportu bliskiego w logistyce magazynowej.

Sztaplarki - ceny

Jak można łatwo zauważyć istnieje wiele rodzajów sztaplarek, które mogą znacznie różnić się od siebie ceną. Koszt zakupu takiego pojazdu uzależniony jest też zawsze od:
- jakości i marki sprzętu;
- nośności pojazdu;
- maksymalnej wysokości podnoszenia;
- dodatkowego wyposażenia i udogodnień, takich jak np. klimatyzacja;
- gwarancji na sprzęt;
- ilości dodatkowego osprzętu;
- możliwości serwisowania;
- płatności gotówką lub finansowania rozłożonego na raty;
- wyboru pomiędzy pojazdem nowym a używanym.
Jednak dla usystematyzowania wiedzy zaprezentujemy od jakiego pułapu można zacząć planować zakup nowej markowej sztaplarki:

Sztaplarka elektryczna

Jak powszechnie wiadomo, tego typu sztaplarka elektryczna najlepiej sprawdza się w pracach magazynowych podczas układania i wykładania towaru na regały w zamkniętych pomieszczeniach. Sztaplarki elektryczne tego typu charakteryzuje udźwig od ok 1, 500 - ok 5 000 kg.
Ceny tego typu markowych, dobrych jakościowo pojazdów zaczynają się od ok. 75 000 zł.

Sztaplarka spalinowa

Sztaplarki spalinowe, ze względu na występującą emisję spalin i stosunkowo głośną pracę wykorzystywane są głównie na zewnątrz pomieszczeń. Są używane przede wszystkim do wymagających prac rozładunkowych i załadunkowych oraz transportu ciężkich ładunków na duże odległości. Udźwig sztaplarek spalinowych wynosi od około 2 000kg do nawet 10 000kg.
Koszt zakupu nowej sztaplarki spalinowej zaczyna się od około 65 000zł.

Sztaplarka spalinowa

Sztaplarka boczna wysokiego składowania

Pojazd takim jest sztaplarka boczna wysokiego składowania wykorzystuje się do rozmieszczania towarów na niewielkich, aczkolwiek bardzo wysokich magazynowych powierzchniach. Dodatkowo boczny tryb przemieszczania się ułatwia obsługę długich i w normalnych warunkach, trudnych do przewiezienia ładunków. W przypadku sztaplarki bocznej najważniejszym parametrem jest maksymalna wysokość podnoszenia, która może wynosić nawet do kilkunastu metrów.
Cena markowej sztaplarki bocznej zaczyna się od około 150 000zł.

Sztaplarka używana czy nowa?

Jeżeli nie stać Cię na zakup nowej sztaplarki, dobrym rozwiązaniem jest zakup używanych wózków widłowych. Wybierając używane sztaplarki koniecznie zwróć uwagę na:
- typ i model pojazdu;
- rok produkcji;
- rodzaj napędu;
- parametry takie jak: maksymalny udźwig i maksymalna wysokość podnoszenia;
- dodatkowe elementy wyposażenia.
W wielu przypadkach dobrej jakości używany sprzęt można kupić w okazjonalnej, niskiej cenie, a dzięki temu zaoszczędzić na zakup kolejnej sztaplarki, aby rozwijać swój biznes.

Czym jest sztaplarka - podsumowanie

Na zakończenie przypominamy - obsługa sztaplarki bezwzględnie wymaga uzyskania uprawnień na wózki widłowe (o szkoleniach dowiecie się więcej z artykułu: Szkolenia na wózki widłowe - czym kierować się przy ich wyborze?) państwowych lub zakładowych. W przypadku ich braku, zarówno właściciel przedsiębiorstwa, jak i tymczasowy operator mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.
Decydując się na zakup sztaplarki należy również pamiętać o konieczności jej zarejestrowania w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz dbania o przestrzeganie właściwych terminów przeglądów. Tylko właściwie serwisowany sprzęt będzie w stanie służyć z powodzeniem, bezpiecznie przez długie lata.