Paleciak elektryczny - zobacz, czy warto go kupić!

Paleciak elektryczny - zobacz, czy warto go kupić!  - 

Paleciaki elektryczne stanowią udoskonaloną i wydajniejszą wersję tradycyjnych wózków ręcznych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej kilku, związanym z tymi pojazdami, kwestiom:
- przede wszystkim odpowiemy na pytanie czym różnią się paleciaki elektryczne i ręczne;
- gdzie wykorzystuje się je najczęściej;
- jakich uprawnień wymaga obsługa tych maszyn;
ile kosztują paleciaki elektryczne;
oraz czy warto inwestować w zakup używanych wózków tego typu.

Czym różnią się paleciak elektryczny i ręczny?

Wskazując na największą różnicę pomiędzy tymi dwoma typami wózków nie sposób nie wymienić rodzaju napędu. Paleciaki ręczne, jak sama nazwa wskazuje napędzane są siłą ludzkich rąk, co oznacza, że ich obsługa i przemieszczanie wymagają od pracownika wysiłku fizycznego.
Inaczej jest w przypadku paleciaków elektrycznych, które dzięki wykorzystaniu ładowanego akumulatora o napięciu 24V, mogą konkurować pod względem osiągów (takich jak np. udźwig) nawet z wózkami widłowymi elektrycznymi. Na tym tle, gorzej wypadają paleciaki ręczne, które są mniej wydajne a ich udźwig i wysokość podnoszenia zdecydowanie mniejsze.
Z innego typu zasilania wynika także nieco inna budowa wymienionych pojazdów. Pomimo iż, obydwa te typy wózków posiadają niewielkie, kompaktowe rozmiary, paleciaki elektryczne są jednak nieco większe. Waga wózków elektrycznych to ok. 450-900kg, natomiast ręczne mogą ważyć nawet do 10 razy mniej!
Warto także zaznaczyć, iż wśród modeli paleciaków elektrycznych znaleźć można także wózki z masztem czy takie, które wyposażone zostały w podest dla operatora. Jest to szczególnie wygodne w przypadku transportowania ładunków na duże odległości, np. pomiędzy halami.

Gdzie wykorzystuje się paleciaki elektryczne?

Jak już wspomniano, paleciaki elektryczne doskonale sprawdzają się podczas transportu poziomego ładunków pomiędzy halami. Gdzie jeszcze wykorzystywane są tego typu wózki?
- na powierzchniach hipermarketów, hurtowni oraz marketów - paleciaki elektryczne doskonale sprawdzają się zarówno podczas rozładunku towarów z ciężarówek, jak i rozmieszczania go na sklepowych regałach;
- w magazynach - dzięki sporemu udźwigowi wózki elektryczne zaliczane są często bezpośrednio do kategorii wózków magazynowych, gdyż dobrze radzą sobie z transportowaniem oraz składowaniem na niskim poziomie;
- w zakładach produkcyjnych - gdy zachodzi konieczność przemieszczenia ciężkich elementów czy części niezbędnych do produkcji pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. A także w przypadku załadunku gotowych produktów przeznaczonych do wysyłki na ciężarówkę.
Jednak należy pamiętać, iż paleciaki ze względu na swoją charakterystyczną budowę i słabą amortyzację powinny poruszać się głównie po płaskich, niewyboistych podłożach. Do prac na zewnątrz lepiej wykorzystywać wózki widłowe spalinowe, które nie tylko są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ale także znacznie lepiej radzą sobie na wyboistych podłożach (o ile zostaną wyposażone w odpowiednie opony do wózków widłowych). Chcesz dowiedzieć się, jak możesz usprawnić transport wewnętrzny w swojej firmie? Zapraszamy do lektury artykułu: Okiem przedsiębiorcy - czyli jak zadbać o transport wewnętrzny w firmie?

Gdzie wykorzystuje się paleciaki elektryczne?


Uprawnienia i terminy przeglądów paleciaków

Paleciaki elektryczne (w przeciwieństwie do wózków ręcznych) podlegają pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego, jako urządzenia transportu bliskiego. Z tego powodu ich obsługa wymaga uzyskania uprawnień UDT. Kategoria uprawnień zależy od rodzaju pojazdu:
- dla paleciaków elektrycznych sterowanych spoza wózka jest to kat. III WJO,
- dla paleciaków wyposażonych w miejsce przeznaczone dla operatora - kat. II WJO.
Ten sam podział, wynikający z rodzaju dozoru technicznego sprawowanego nad wózkiem, jest stosowany także w odniesieniu do terminów przeglądów.
Paleciaki z mechanicznym napędem i podestem lub fotelem operatora podlegają (tak samo jak wózki widłowe) pod pełny dozór UDT, tak jak tradycyjne wózki widłowe, dlatego przeglądy okresowe tych pojazdów powinny być wykonywane co roku. Natomiast w przypadku paleciaków sterowanych spoza pojazdu, które obejmuje ograniczony dozór techniczny, badania powinny być przeprowadzane raz na dwa lata.

Zalety posiadania paleciaka elektrycznego

Rozważając kwestię, czy warto kupować paleciaka elektrycznego, warto podać kilka głównych zalet, które wynikają z posiadania tego typu sprzętu.
Przede wszystkim:
minimalny wysiłek fizyczny przy obsłudze wózka. Jest to szczególnie ważne, zarówno w przypadku, gdy transport dotyczy ciężkich ładunków (niemożliwych do sprawnego przemieszczenia w inny sposób), jak i jeśli chodzi o komfort pracowników, którzy nie muszą martwić się o kontuzje czy urazy, wynikające z nadmiernego wysiłku fizycznego;
sprawny transport ładunków. Wszystkie wózki transportu bliskiego mają za cel ułatwienie przemieszczania towarów, podzespołów czy innych elementów;
możliwość pracy bezpośrednio na ciężarówce. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom paleciaki elektryczne sprawdzają się nie tylko podczas rozładowania i załadowania towarów, ale mogą także poruszać się, rozmieszczając towar (czy pobierając go) na platformie ciężarówki.
Paleciaki elektryczne są też zdecydowanie tańsze w porównaniu z elektrycznymi sztaplarkami.

Ceny paleciaków elektrycznych

Ceny paleciaków elektrycznych mogą różnić się między sobą w zależności od typu wózka, udźwigu maksymalnego oraz wielu innych parametrów technicznych (w tym np. mocy pojazdu czy prędkości maksymalnej jaką może rozwinąć).
Można przyjąć, iż ceny markowych elektrycznych paleciaków rozpoczynają się od kwoty ok. 20 000 zł. Natomiast mogą one być znacznie wyższe, jeśli paleciak posiada niestandardowe elementy (np. wagę) lub gdy chcemy skorzystać z dodatkowych opcji, np. rozszerzonej gwarancji na sprzęt.

Czy warto kupować używane paleciaki elektryczne?

Czy warto kupować używane paleciaki elektryczne?

Wielu przedsiębiorców, urządzając i wyposażając swoje firmy decyduje się na zakup elektrycznych paleciaków. Jak w szybki sposób zaoszczędzić na ich zakupie? To proste! Wystarczy zdecydować się na zakup używanego wózka. Bogata oferta używanych wózków widłowych Manitou pozwala każdemu znaleźć wśród nich, sprzęt dla siebie. Bez względu na to czy są to wielkogabarytowe ładowarki teleskopowe czy proste w obsłudze elektryczne paleciaki.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu używanych paleciaków elektrycznych?
- bez wątpienia najważniejszy jest ich dobry stan techniczny - tylko prawidłowe funkcjonowanie wózka jest podstawową efektywnej i wydajnej, pozbawionej przestojów pracy;
czas pracy po naładowaniu - to bardzo ważne, szczególnie w przypadku gdy wózek na co dzień będzie maksymalnie wykorzystywany. Warto wiedzieć ile godzin pracy bez przerw może przepracować przed kolejnym naładowaniem;
wymiary - nawet jeśli paleciak będzie musiał poruszać się po wąskich i ciasnych korytarzach, musi mieć tam możliwość swobodnego wykonywania manewrów. To ważne także ze względu na bezpieczeństwo operatora oraz wszelkich przewożonych ładunków;
wyposażenie wózka w rolki lub kółka. W zależności od rodzaju wózka, paleciaki posiadają albo rolki (pojedyncze bądź też podwójne) lub wykonywane z różnych materiałów (gumy, vulkollanu, poliuretanu czy nylonu) kółka. W dużej mierze, to właśnie od kółek zależy to, jak prowadzi się wózek, np. kółka z gumy zużywają się najszybciej, nylonowe najwolniej, ale mają tendencję do brudzenia podłoża i generują spory hałas. Koła z vulkollanu i poliuretanu są zdecydowanie najpopularniejsze, a te drugie wykorzystywane są w paleciakach marki Manitou.

Podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, nurtujące osoby stojące przed zakupem paleciaków elektrycznych.
Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, przypomnijmy raz jeszcze, gdzie najlepiej sprawdzą się tego typu wózki. Paleciaki elektryczne wykorzystywane mogą być we wszelkich pracach związanych z transportem poziomym wewnątrz pomieszczeń, na płaskich podłożach. Dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów, takich jak podest operatora czy waga, pojazdy te są uniwersalne, wielofunkcyjne oraz wygodne w użytkowaniu.

Zainteresował Cię nasz artykuł?
Sprawdź ofertę wózków paletowych elektrycznych Manitou!