Wózek widłowy boczny - gdzie sprawdzi się najlepiej?

Wózek widłowy boczny - gdzie sprawdzi się najlepiej?  - 

Wiele osób zastanawia się "czym jest wózek widłowy boczny"? Tym mianem określa się popularne na rynku wózki podnośnikowe, które zostały wyposażone w zamontowane z boku - prostopadle do pozycji operatora, widły. Tego typu urządzenia, dzięki swojej specyficznej budowie oraz dużym możliwością unoszenia, najczęściej nazywa się wózkami wysokiego składowania. Co odnosi się oczywiście do głównej funkcji i roli, jaką pełnią.
W poniższym artykule zaprezentujemy - osiągi typowych wózków bocznych, wymagania co do uprawnień na te pojazdy, ich zastosowanie oraz główne zalety wynikające z ich wykorzystania.

Wózek widłowy boczny - charakterystyka

Wózki widłowe boczne zaliczyć można do kategorii wózków magazynowych. Główną cechą odróżniającą wózki boczne, od tradycyjnych wózków elektrycznych czołowych (naturalnie, poza charakterystyczną budową) są parametry jakie osiągają.  Wózki boczne wyróżnia bardzo duża - nawet do kilkunastu metrów, maksymalna wysokość podnoszenia ładunków.
Tak duże osiągi wpływają na konieczność zastosowania dość nietypowej konstrukcji. Budowa wózka widłowego bocznego opiera się na:
- kompaktowa kabinie operatora, wyposażonej w dodatkową osłonę dachu, zabezpieczającą przed ewentualnymi spadającymi z wysokości elementami;
- zamontowanych prostopadle: maszcie i widłach;
- pełnych oponach, które wytrzymają nacisk wózka oraz unoszonego ładunku;
- przeciwwadze, zapewniającej stabilność i zabezpieczającej przed przewróceniem się pojazdu.
W przypadku wózka widłowego bocznego najważniejsza jest niewielkich rozmiarów konstrukcja, która ma zapewnić urządzeniu bezproblemowe poruszanie się nawet w wąskich magazynowych korytarzach. Istotną zaletą tego typu pojazdów jest także dostosowanie wnętrza kabiny do poruszania się wózkiem przy zapewnieniu maksymalnej widoczności w każdym możliwym kierunku.
Ponadto, wózki widłowe boczne charakteryzuje niewielki promień skrętu oraz dobra zwrotność, co bardzo przydaje się w trakcie codziennej pracy na niewielkich powierzchniach magazynowych.
Ten rodzaj pojazdów napędzany jest przez zastosowanie silników elektrycznych.

Osłona dachu w wózku widłowym bocznym

Obsługa wózków widłowych bocznych

Prowadzenie wózków widłowych bocznych wymaga od przyszłego operatora ukończenia kursu i zdania egzaminu na poziomie IIWJO (lub IWJO). Szkolenie tego typu uprawnia do obsługi wózków jezdniowych o dowolnym napędzie (bez ograniczeń dotyczących maksymalnego udźwigu czy wysokości podnoszenia) z wyłączeniem jedynie wózków specjalizowanych (jakimi są np. ładowarki teleskopowe).
Ze względu na swoją budowę, pojazdy tego typu umożliwiają wyłącznie boczny załadunek, jak i rozładunek towarów. Operatorzy wózków, jako jedną z zalet tego typu pojazdów, wymieniają brak konieczności obracania wózka i zmiany jego pozycji na frontalną w celu umieszczenia towaru na widłach.  W tym miejscu warto także zaznaczyć, iż wiele spośród nowoczesnych modeli wózków widłowych bocznych wyposażone zostało w nowoczesną technologię umożliwiającą im poruszanie się we wszystkich 4 kierunkach, przy wykorzystaniu jedynie mechanizmu zmiany położenia kół. W takim przypadku znacząco podnosi się wielofunkcyjność i uniwersalność wózków widłowych bocznych. Jednak w przypadku większości spośród tych urządzeń warto pamiętać, iż fotel operatora znajduje się w pozycji bocznej do kierunku jazdy. Natomiast jeśli chodzi o wykonywanie manewrów skrętu - działają one ?na odwrót? - skręt kierownicy w prawo warunkuje skręt w lewo, co niestety bywa bardzo mylące, szczególnie w przypadku dopiero początkujących kierowców. Dlatego, przed przystąpieniem do obsługi wózków bocznych warto zadbać o szkolenie uzupełniające z zakresu jazdy wózkami jezdniowymi bocznymi typu Reach Truck.

Wózek widłowy boczny - zastosowanie

Wózki boczne wykorzystuje się najczęściej w magazynach wysokiego składowania. Idealnie sprawdzają się podczas rozmieszczania ładunków na wysokich regałach. A dzięki swojej zwrotności z łatwością poruszają się po wąskich magazynowych korytarzach i przestrzeniach pomiędzy regałami, gdzie nie poradziłyby sobie większe, mniej zwrotne wózki czołowe.
Z uwagi na otwartą kabinę operatora i słabą amortyzację wózki widłowe boczne nie są raczej wykorzystywane na zewnątrz budynków.
Co istotne, pojazdy te sprawdzają się jednak nie tylko w pracach związanych z rozmieszczaniem ładunków na wysokich regałach, ale także we wszystkich zadaniach związanych z transportowaniem długich i trudnych do przewożenia towarów. Mowa tu np. o różnego typu rurach, deskach itp.
Wózki widłowe boczne znajdują swoje zastosowanie w:
- zakładach produkcji długich profili;
- w tartakach;
- w marketach budowlanych;
- w firmach logistycznych;
- w centrach dystrybucji;
- w magazynach.
Wózek widłowy boczny - zastosowanie

Zalety wózków bocznych

Wśród głównych zalet wózków bocznych wymienić można ich uniwersalność oraz wygodę obsługi. Wynika ona głównie z doskonałej zwrotności i manewrowalności, jaką odznaczają się tego typu pojazdy. Ponadto w większości wózków tego typu uwagą przyciągają:

  • wygodne niskie wejście do kabiny;
  • kabina z wygodnym poprzecznym fotelem;
  • łatwy panel sterowania;
  • "wąska" zgrabna konstrukcja;
  • wygodna wymiana baterii;
  • duża prędkość maksymalna wózka;
  • maksimum bezpieczeństwa zapewnione dzięki dodatkowym osłonom;
  • płynne podnoszenie ładunków;
  • dobra wydajność pracy.

Wózki widłowe wysokiego składowania, jako jedyne radzą sobie z rozmieszczaniem oraz pobieraniem ładunków z kilkunastometrowych regałów, w czym radzą sobie nieporównywalnie lepiej niż tradycyjne widlaki.

Ceny wózków widłowych bocznych

Ceny wózków wysokiego składowania mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż ceny wózków czołowych. Wynika to przede wszystkim z tego, iż są to pojazdy o znacznie lepszych osiągach i parametrach niż wózki czołowe. Ponadto praca na tych wózkach jest dużo bardziej efektywna i wydajna.
Planując zakup wózka bocznego trzeba nastawić się na wydatek rzędu ok. 150 tysięcy złotych wzwyż. Wszystko zależy od dodatkowego osprzętu oraz wyposażenia, jakie ma posiadać urządzenie. A także m.in. od:
- marki wózka widłowego bocznego;
- modelu pojazdu;
- stanu (nowy/używany);
- dodatkowych usług zawartych w cenie (np. serwisowania).
Przede wszystkim jednak cena wózka bocznego opiera się na zastosowanej w nim technologii oraz wydajności (mierzonej na podstawie mocy pojazdu oraz jego parametrów - udźwigu maksymalnego i maksymalnej wysokości podnoszenia).

Podsumowanie

Wózek widłowy boczny-podsumowanie

Wózki widłowe boczne to wydajne i sprawdzone pojazdy, które swoje zastosowanie znajdują w wielu branżach, zarówno przy wykonywaniu manewrów ładunkami na dużych wysokościach, podczas składowania blokowego czy przewożenia długich oraz niewymiarowych ładunków.
Wraz z paleciakami i wózkami elektrycznymi wykorzystuje się je najczęściej w magazynach a także centrach logistycznych, gdzie znacząco podnoszą wydajność oraz komfort pracy całego zakładu czy przedsiębiorstwa.