Pomost roboczy, rusztowanie czy platforma - które warto wybrać?

Pomost roboczy, rusztowanie czy platforma - które warto wybrać?  - 

Konstrukcje do prac na wysokościach stosuje się obecnie w wielu różnorodnych branżach, choć wciąż oczywiście największe zapotrzebowanie odnotować można w branży budowlanej, gdy niezbędne jest bezpieczne uniesienie pracowników na konkretną wysokość i umożliwienie im swobodnego wykonywania pracy.
W przypadku unoszenia ładunków na duże wysokości oczywistym rozwiązaniem jest wykorzystanie wózków magazynowych lub widłowych bocznych (więcej o nich dowiesz się z artykułu "Wózek widłowy boczny - gdzie sprawdzi się najlepiej?"), natomiast jeśli chodzi o transport pracowników - istnieje kilka możliwości, w jaki mogą dotrzeć do trudno dostępnych, wysoko umieszczonych miejsc. Wśród nich znajduje się wykorzystanie pomostu roboczego, platformy lub tradycyjnego rusztowania.

Rusztowanie

Rusztowanie stanowi chyba najbardziej znaną i rozpowszechnioną formę systemu umożliwiającego wykonywanie prac na wysokościach. Konstrukcja rusztowania składa się z:

  • pionowo ustawianych i montowanych słupów nośnych,
  • poziomych podestów, po których poruszają się pracownicy;
  • zabezpieczających balustrad/ poręczy na wysokości 1 m.

Istnieją różne typy rusztowań, wśród których najbardziej popularne są:

  • rusztowania systemowe;
  • rusztowania modułowe;
  • rusztowania ramowe;
  • rusztowania jezdne oraz
  • rusztowania stojakowe.

Wspólną cechą każdego z tych rodzajów rusztowań jest to, iż wymagają one montażu oraz demontażu, nie stanowiąc trwałej konstrukcji. Z jednej strony sytuacja ta daje możliwość ustawienia systemu w jak najdogodniejszym miejscu, które pozwoli na wykonywanie prac - np. blisko przy ścianie; z drugiej bardzo istotna jest kwestia prawidłowego rozłożenia rusztowania.
Rusztowanie powinno zostać umieszczone na stabilnym podłożu, zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji producenta przez wykwalifikowanych monterów. Bardzo istotne jest także umieszczenie na rusztowaniu tablicy informacyjnej jasno przedstawiającej warunki jego użytkowania.
Współcześnie pracownicy branży budowlanej nie wyobrażają sobie prac np. przy budowie piętrowych budynków, czy wykonywaniu elewacji, bez wykorzystania rusztowań. Ich niewątpliwą zaletą jest lekka konstrukcja, dzięki czemu rozłożone rusztowanie łatwo transportować.
rusztowanie

Podsumujmy zatem wszystkie wady i zalety wykorzystania rusztowań:

+ możliwość montażu na wymaganą wysokość w bliskiej odległości od miejsca pracy
+ umożliwienie pracownikom bezpiecznego i stosunkowo szybkiego przemieszczania się po całej konstrukcji rusztowania
+ lekka, łatwa w przewożeniu i przechowywaniu konstrukcja

- konieczność każdorazowego montażu i demontażu całego systemu
- rusztowanie musi zostać umieszczone na płaskiej powierzchni
- nie ma możliwości szybkiej zmiany miejsca całego rusztowania
- w transporcie łatwo pogubić niewielkie części służące do zmontowania systemu (śrubki itd), a po jakimś czasie konstrukcja traci stabilność

Pomost roboczy

Tradycyjny pomost roboczy swoją konstrukcją przypomina nieco rusztowanie, ale jest od niego zdecydowanie dużo mniejszy. W uproszczeniu można stwierdzić, iż pomost roboczy znajduje się gdzieś pomiędzy rusztowaniem a? drabiną. Jego konstrukcja składa się z dwóch ustawionych równolegle drabin, na których osadzona jest niewielka platforma - podest dla użytkownika.
Z uwagi na niewielkie rozmiary, pomost roboczy wykorzystywany jest zwykle przy niezbyt wymagających pracach budowlanych (drobnych remontach, tapetowaniu) czy też naprawach instalacji elektrycznej oraz montażu oświetlenia - gdyż daje łatwy i bezpieczny dostęp do elementów znajdujących się na wysokości ok 2-3 metrów.

Jakie są wady i zalety wyboru pomostu roboczego?
+ większa wygoda pracy w porównaniu ze zwykłą niestabilną drabiną
+ szybki montaż i składanie
+ niewielka cena
+ możliwość wykorzystania także w warunkach domowych

- niewielkie rozmiary i bardzo ograniczone możliwości zapewniania dostępu do wyższych partii budynku (maksymalny zasięg 1. piętra)
- konieczność ustawienia pomostu na stabilnym podłożu
- brak zabezpieczeń osoby znajdującej się na pomoście

Platforma

platforma-robocza

Ostatnią z przedstawianych kategorii jest ruchoma platforma robocza, nazywana inaczej podestem. Można wyróżnić nawet trzy jej podstawowe rodzaje:

Cechą łączącą wszystkie te urządzenia jest napęd mechaniczny, umożliwiający przedostanie się na dużą wysokość w krótkim czasie bez najmniejszego wysiłku, a jedynie za sprawą napędu. Maksymalna wysokość podnoszenia platform wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów(!), co pozwala im na wykonywanie prac na dużych wysokościach. Natomiast główną różnicę pomiędzy powyższymi typami platform stanowi ich budowa oraz sposób w jaki unoszą ludzi.

Platforma nożycowa

W przypadku platformy nożycowej - podest dla pracowników unoszony jest za pomocą układów nożyc napędzanych przez siłowniki (ich ilość jest zależna od tego czy jest to podnośnik pojedynczy czy podwójny).
Platformy nożycowe wykorzystywane są na budowach, w warsztatach i profesjonalnych serwisach samochodowych, a także przy budowie i naprawie wiaduktów, mostów czy nawet myciu szyb w wysokich budynkach.

Platforma teleskopowa

System unoszenia w tego typu podnośniku opiera się na funkcjonowaniu wysuwanego teleskopu. W przypadku wykorzystywania tego typu urządzenia należy umieścić podest prosto i bezpośrednio pod docelowym miejscem pracy.  
Tego rodzaju platformy stanowią nieocenioną pomoc m.in w transporcie lotniczym - podczas wykonywania prac konserwacyjnych i naprawczych w samolotach.

Platforma teleskopowa łamana

platforma-teleskopowa-lamana

Ten rodzaj podnośnika jest oczywiście bardzo zbliżony do poprzedniego. Różnica w budowie polega na tym, iż jedno ramię w podeście teleskopowym zostało podzielone na segmenty, co daje większe i lepsze możliwości sprawnego dotarcia w miejsce docelowe, bez konieczności manewrowania i ustawiania maszyny bezpośrednio pod nim.

Jakie są wady i zalety korzystania z ruchomych platform:

+ łatwe przemieszczanie się dzięki wyposażeniu w koła
+ wygodny dostęp nawet do trudno dostępnych miejsc
+ bardzo duża wysokość, na jaką może zostać uniesiony pracownik oraz ładunek (nawet do kilkudziesięciu metrów)
+ bezpieczeństwo pracy dzięki barierkom
+ bardzo duża wygoda pracy
+ przeważnie możliwość zdalnego sterowania bezpośrednio z podestu

- większa cena zakupu (w porównaniu z pomostem roboczym czy rusztowaniem)
- koszty eksploatacyjne

Podsumowanie

platforma-pomost-rusztowanie-podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowano najważniejsze różnice w budowie oraz wykorzystaniu trzech popularnych typów konstrukcji przydatnych w pracy na wysokościach. Jak widać, mimo podobnego celu wykorzystania, diametralnie się od siebie różnią.
Pomosty robocze stosuje się głównie w przypadku drobnych prac na niewielkich wysokościach. Przy pracy, która wymaga dłuższego zaangażowania najlepiej sprawdzają się rozkładane rusztowania, natomiast szybki i sprawny dostęp do nawet najtrudniejszych miejsc ułatwiają ruchome platformy.