Szkolenia na wózki widłowe - czym kierować się przy ich wyborze?

Szkolenia na wózki widłowe - czym kierować się przy ich wyborze?  - 

Wszystkie osoby, które mają planach podjęcie pracy operatora wózka widłowego zobowiązane są ukończyć stosowne szkolenia na wózki widłowe, które kończą się przeprowadzanym przez stosowną komisję państwową - egzaminem. Obowiązek ten ciąży na przyszłych operatorach wózków od 2002r., od momentu gdy wszedł w życie wraz z rozporządzeniem ówczesnego Ministra Gospodarki.
Od tego czasu, szkolenia na wózki widłowe odbywają się dwojako: są przeprowadzane przez pracodawców lub upoważnione wykwalifikowane osoby w miejscu pracy, lub przeprowadza się je w przystosowanych do tego ośrodkach szkoleniowych.

Podstawowe różnice dotyczące szkoleń na wózki widłowe

Podstawową różnicą dotyczącą szkoleń na wózki widłowe organizowanych w rodzimych firmach pracowników oraz w profesjonalnych ośrodkach szkoleniowych jest zakres uprawnień.
Pracodawcy przeprowadzający w swojej firmie szkolenia na wózki widłowe mają możliwość wystawienia imiennych zezwoleń na obsługę tych pojazdów, które obowiązują jednak tylko i wyłącznie na terenie przedsiębiorstwa. Wraz ze zmianą pracy czy zwolnieniem - imienne zezwolenie traci swoją ważność i pracownik nie może korzystać z niego w nowym miejscu pracy.
Na zdobycie bezterminowych uprawnień pozwalają natomiast szkolenia na wózki widłowe ukończone w jednym z popularnych i łatwo dostępnych ośrodków szkoleniowych (koniecznie poparte zaliczonym pozytywnie egzaminem). W przypadku tego typu uprawnień, nie są one przypisane do jednego konkretnego miejsca pracy, a do człowieka. Tak jak np. prawo jazdy.

Jak prawidłowo wybrać szkolenia na wózki widłowe?

Decydując się na wybór konkretnej oferty szkoleń na wózki widłowe należy określić, jakim zakresem pracy oraz obsługą, których wózków jest się zainteresowanym. Istnieją trzy główne kategorie uprawnień na wózki widłowe, które pozwalają na kierowanie różnymi typami maszyn. Kategorie te oznacza się popularnie jako I WJO, II WJO oraz III WJO. Najszerszą z tych kategorii, pozwalającą na obsługę wszystkich rodzajów wózków widłowych jest kategoria I WJO. Dzięki ukończonemu szkoleniu na wózki widłowe w tej kategorii, operatorzy mogą obsługiwać nawet ładowarki teleskopowe czy podwieszane wózki widłowe. Szkolenie na wózki widłowe tej kategorii dają większe uprawnienia i możliwości, jednak są nieco droższe od kursów na tradycyjne jezdniowe wózki widłowe.
Warto jednak zaznaczyć, iż ukończenie kursów II WJO oraz III WJO nie uprawnia operatorów do obsługi pojazdów wymienionych powyżej.

Wózki widłowe - różne rodzaje

Czy ukończenie szkolenia na wózki widłowe może zastąpić brak doświadczeń?

Przeglądając oferty pracy, często natknąć się można na wymagania dotyczące zdobytego doświadczenia w obsłudze wózków widłowych. Samo ukończenie szkolenia na wózki widłowe nie jest równoznaczne z uzyskaniem niezbędnego doświadczenia w pracy. Pomimo iż, kurs obejmuje również część praktyczną polegającą na obsłudze i manewrowaniu wózkiem, to nie może się to liczyć kilkuletniej praktyce zdobywanej na konkretnym stanowisku.
Pomimo to, ukończenie szkolenia na wózki widłowe oraz zdanie certyfikowanego egzaminu stanowi pierwszy, niezbędny krok do rozpoczęcia pracy w charakterze operatora wózka i zdobycia niezbędnego stażu pracy.

Szkolenie na wózki widłowe - podstawowe elementy kursu

Przeciętny, tradycyjny kurs na wózki widłowe składa się z dwóch głównych etapów. Jego pierwszą część stanowią szkolenia teoretyczne, polegające na zaprezentowaniu kursantom wiedzy na temat podstaw budowy pojazdów oraz zasad BHP, a także podstawowych zasad obowiązujących podczas obsługi wózków widłowych. Zajęcia teoretyczne mogą odbywać się w większych grupach, a ich celem jest umożliwienie zaliczenia egzaminu na wózki widłowe (chcesz wiedzieć, jak wygląda egzamin na wózki widłowe? przeczytaj nasz kolejny artykuł).

Szkolenia na wózki widłowe - jak wygląda kurs

Praktyczna część szkolenia na wózki widłowe ma przede wszystkim nauczyć kursantów poruszania się i prawidłowej obsługi tych pojazdów. Ułatwić to mają ćwiczenia odbywające się na specjalnie do tego przygotowanych halach, imitujących prawdziwe powierzchnie magazynowe. Kursanci w trakcie szkolenia ćwiczą podnoszenie i opuszczanie przedmiotów na widłach wózka oraz m.in. płynne manewrowanie między pachołkami. Im więcej godzin ćwiczeń praktycznych w kursie, tym większa możliwość, aby nauczyć się sprawnie poruszać wózkami widłowymi

Ponadto pełne szkolenie na wózki widłowe oferowane przez profesjonalny ośrodek zapewnia także przeprowadzenie instruktażu oraz naukę wymianę butli gazowej, przydatną w obsłudze wózków o napędzie LPG.
Zwykle w cenie kursu zawiera się także pakiet badań zdrowotnych (w tym psychotesty na wózki widłowe) oraz opłata egzaminacyjna (w wysokości 152zł).

Podsumowanie - dlaczego szkolenia na wózki widłowe są takie ważne?

Każdy producent wózków widłowych, tak jak Manitou przyzna, że ukończenie szkoleń na wózki widłowe jest niezbędne, aby podjąć pracę operatora wózka widłowego zgodnie z obowiązującym prawem. W pracy związanej z dużą odpowiedzialnością konieczne jest przestrzeganie zasad BHP oraz zdobywanie wciąż nowej wiedzy na temat rozwijających się technologii.
Nieznajomość podstaw zasad obsługi wózków widłowych, podejmowanie się wymiany butli gazowej bez stosownych uprawnień czy niebezpieczne manewry (jak np. podnoszenie pracowników na widłach) stanowić mogą duże zagrożenie dla zdrowia i życia wszystkich osób znajdujących się na terenie hali czy magazynu przedsiębiorstwa. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na wybór jednego spośród popularnych szkoleń na wózki widłowe.