koszt budowy hali magazynowej

Koszt budowy hali magazynowej -ile kosztuje wybudowanie magazynu?  - 

Na ostateczny koszt budowy hali magazynowej wpływ ma wiele czynników. Warto wiedzieć z czym trzeba będzie się mierzyć przed przystąpieniem do inwestycji oraz poznać choćby szacunkowe koszty budowy 1 mkw powierzchni, co pozwoli lepiej oszacować wysokość przyszłych wydatków.

Co wpływa na koszt budowy hali magazynowej?

Jak zaznaczyliśmy na wstępie - budowa hali magazynowej to duże przedsięwzięcie, którego finalne koszty uwarunkowane są wieloma czynniki. Do najważniejszych z nich należą:

  • przewidywana powierzchnia hali magazynowej oraz jej wymiary,
  • docelowe przeznaczenie,
  • rodzaj konstrukcji (wybrany typ magazynu), sposób ocieplania (zależy od oczekiwanych warunków temperaturowych),
  • wykończenie powierzchni wewnętrznej - typu posadzki, ściany, oświetlenie,
  • rodzaj obudowy zewnętrznej,
  • wyposażenie hali magazynowej (regały, suwnice, instalacje specjalne),
  • wielkość, rozmieszczenie i wyposażenie pomieszczeń socjalnych, biurowych itp.

Ponadto, należy doliczyć do tego jeszcze koszty:

  • zakupu działki pod budowę hali,
  • robót ziemnych,
  • wykonania konstrukcji oraz montażu niezbędnych elementów i wyposażenia,
  • projektu architektonicznego, ubezpieczenia oraz podatków i zezwoleń na budowę.

Już na etapie budowy przygotowania wstępnego projektu budowy hali, warto zatroszczyć się również o analizę przewidywanych kosztów eksploatacji magazynu, tak aby koszty składowania ładunków nie przekroczyły wartości samych towarów.

Rodzaje hal magazynowych

rodzaje hal magazynowych

Wśród najczęściej wybieranych typów hal magazynowych wyróżnia się trzy:

  • hale tymczasowe,
  • budynki murowane,
  • hale stalowe.

Co charakteryzuje każdą z powyższych konstrukcji? Pokrótce omówimy to poniżej.

Hale tymczasowe

Zazwyczaj ich konstrukcja jest lekka i łatwa w rozstawieniu, bazująca na cienkich ściankach lub poszyciu typu namiotowego. Koszty jej przygotowania są niewielkie, a czas w jakim może zostać postawiona - krótki.

Jednak znaczącym minusem wyboru tego rozwiązania jest jego tymczasowość oraz słaba trwałość. Ponadto, hale tymczasowe nie nadają się do przechowywania delikatnych towarów, które narażone na deszcz czy wiatr mogłyby ucierpieć.

Magazyny tymczasowe najlepiej sprawdzają się dla składowania ładunków okresowo i sezonowo (w sezonie letnim).

Hale murowane

Tego typu budowle, w przeciwieństwie do magazynów tymczasowych cechuje duża trwałość i solidność. Łatwo uwzględnić w ich przypadku to, jakich warunków potrzebują produkty, jak zaprojektować również powierzchnie biurowe.

Jednak wszystko to wiąże się z tym, iż koszt budowy magazynu murowanego jest znacznie wyższy. Magazyny murowane należą do poważnych inwestycji, które muszą posiadać projekt architektoniczny, zdobyć zezwolenia na budowę i każdy etap budowy musi być kontrolowany przez nadzór budowlany.

Hale stalowe

W ostatnich latach to właśnie hale stalowe zyskały największą popularność wśród inwestorów. Magazynu tego typu stawia się na bazie konstrukcji stalowej (szkieletu oraz płyt warstwowych). Konstrukcja hali stalowej wymaga podobnych pozwoleń co budowa hali murowanej, jednak czas budowy jest znacznie krótszy.

Ponadto, hale stalowe mają zdecydowanie dużo niższe koszty wykończenia, a sam koszt budowy hali produkcyjnej jest także dużo niższy.

Koszt budowy hali stalowej

koszt budowy hali stalowej

Ile kosztuje budowa hali magazynowej ze stali? Koszt budowy samej hali (pomijając już przygotowanie terenu itp.) zależny jest od kilku podstawowych czynników:

  • wielkości konstrukcji,
  • materiałów wypełniających,
  • stopnia wykończenia (systemu izolacji cieplnej, instalacji specjalnych itp.),
  • rodzaju zabezpieczeń ppoż,
  • rodzaju bram,
  • ceny materiałów.

Kluczowe znaczenie może mieć także lokalizacja hali magazynowej. W zależności od województwa lokalne ceny za materiały i wykończenie mogą znacząco różnić się od siebie. Patrząc na wyceny należy upewnić się, czy oferty są kompletne i obejmują wszystkie etapy budowy oraz wykończenia hali magazynowej. Nieuczciwi dostawcy często proponują niewiarygodnie niskie ceny, za usługę, która nie zawiera np. kosztów materiału, dostawy, wykonania fundamentów czy... montażu.

Przeciętnie przyjmuje się, iż koszt budowy magazynu stalowego to około 1500 zł netto za metr kwadratowy. Oczywiście są to uśrednione koszty i mogą one znacząco różnić się z uwagi na opisane wyżej czynniki. Koszty budowy magazynu to jednak nie wszystko, bardzo istotne jest również jego wyposażenie.

Wyposażenie hali magazynowej

Głównymi elementami konstrukcyjnymi, które znajdują się na wyposażeniu magazynów są oczywiście regały. Jeśli natomiast chodzi o urządzenia - tu bezsprzecznie prym wiodą wózki transportu bliskiego, a konkretnie wózki widłowe.
Wybór urządzeń do magazynu powinien być ściśle podyktowany tym, jakiej wielkości jest hala magazynowa, jak wysokie są regały i inne miejsca składowania oraz jakiego typu ładunki będą obsługiwane.

Do magazynów niskiego składowania wybrać można wózki paletowe elektryczne. Magazyny średniego składowania powinny zostać wyposażone w wózki widłowe elektryczne oraz innego typu wózki magazynowe, natomiast wysokie składowanie obsługuje się zazwyczaj wózkami typu Reach Truck.
Warto uwzględnić ceny tych urządzeń, planując budowę i eksploatację hali magazynowej.

wyposażenie hali magazynowej

Budowa hali magazynowej - podsumowanie

Koszty budowy hali magazynowej to bardzo rozległy temat. Przy budowie hali magazynowej należy być przygotowanym na duże wydatki, konieczność załatwiania zezwoleń oraz nagłe nieprzewidziane koszty dodatkowe. Przed przystąpieniem do prac należy koniecznie zaplanować wielkość magazynu dostosowaną do potrzeb składowania konkretnych ładunków oraz zadbać o praktyczne urządzenia transportujące.