olej-hydrauliczny-do-paleciaka

Wymiana oleju w paleciaku ręcznym w 5 prostych krokach  - 

Czy to wózek paletowy czy wózek widłowy - w obydwu przypadkach konieczne jest zadbanie o regularną wymianę oleju w wózku. Pozwoli to zapobiec zbyt szybkiemu zużyciu się zespołów czy podzespołów w urządzeniach. W poprzednim artykule radziliśmy, jaki olej dobrać do skrzyni biegów wózka widłowego, dziś natomiast omówimy kwestię wymiany oleju w nieco mniejszych urządzeniach, jakimi są wózki paletowe.

Kiedy należy wymienić olej w paleciaku ręcznym?

Pierwszym i najbardziej typowym objawem sugerującym brak oleju w wózku paletowym jest problem z podnoszeniem (i/ lub opuszczaniem) wideł, czyli szeroko rozumianą hydrauliką. Jeśli wózek paletowy nie podnosi ładunku i nie może poradzić sobie nawet z niewielkim obciążeniem warto zastanowić się nad tym, co może być przyczyną awarii. A powodów może być co najmniej kilka, w tym także takie, które dotyczą bezpośrednio kwestii związanych z olejem, czy raczej jego brakiem. Mogą to być między innymi:

  • wyciek oleju spowodowany uszkodzeniem uszczelek,
  • nieprawidłowa gęstość oleju (zbyt duża lub zbyt mała w porównaniu do panującej temperatury oraz pozostałych warunków pracy),
  • brak oleju wynikający ze zużycia się płynu.

Ponadto, istnieje również zasada mówiąca o tym, że olej w wózku paletowym warto sprawdzać co pół roku (nawet jeśli nie ma oznak zużycia i wózek działa prawidłowo) i uzupełniać minimum raz na rok. Można to zadanie wykonać w przedsiębiorstwie samodzielnie lub powierzyć serwisowi wózków widłowych.

Jaki olej do wózka paletowego?

Dla prawidłowej pracy układu hydraulicznego w wózku paletowym bardzo istotny jest prawidłowy dobór oleju. Do wózków powinno wykorzystywać się olej hydrauliczny o odpowiedniej gęstości. Najlepiej dobrany, standardowy olej powinien cechować się lepkością 30cSt w temperaturze 40 stopni oraz objętością ok 0,4 litra.

Większa gęstość oleju hydraulicznego zaleca może być jedynie w przypadku, gdy na zewnątrz wózek pracuje w wysokiej temperaturze. Z kolei mniejsza gęstość oleju może być stosowana w przypadku, gdy np. wózki magazynowe wykorzystywane są w chłodniach i innych tego typu miejscach, gdzie temperatura spada poniżej zera.

5 kroków w wymianie oleju wózka paletowego

paleciak-ręczny

Jeżeli nadszedł czas na wymianę oleju w wózku paletowym, warto zadbać o to, aby czynność została wykonana prawidłowo. My prezentujemy Wam, jak zrobić to w 5 prostych krokach, które nie zajmą nikomu zbyt wiele czasu.

Przede wszystkim przystępując do zadania, należy pamiętać, że wózek paletowy powinien zostać zaparkowany w suchym i bezpiecznym miejscu, w taki sposób, aby wymiana oleju nie utrudniała innym pracownikom wykonywania ich zadań. Ważne jest również, aby wymiana oleju w wózku odbywała się na równej, nie pochylonej powierzchni.

1. W pierwszej kolejności zaleca się ustawienie wideł wózka paletowego w możliwie najniższym położeniu, a następnie położenie całego wózka na boku.
2. Korek spustowy siłownika hydraulicznego powinien zostać zostać umieszczony na górze.
3. W dalszej części należy odkręcić śrubę blokującą.
4. Można już przejść do dolewania oleju. Jego poziom powinien być uzupełniony do dołu otworu wlewowego.
5. Następnie pozostaje już tylko wkręcić ponownie śrubę blokującą i postawić urządzenie w pozycji pionowej.

Jak widzicie, wymiana oleju w paleciaku ręcznym nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna.

Wózek nie unosi mimo obecności oleju - odpowietrzanie paleciaka

Zdarzają się sytuacje, w których poziom oleju w paleciaku został już uzupełniony, pomimo to wózek dalej nie jest w stanie unieść ładunku umieszczonego na widłach. Może być to spowodowane obecnością powietrza w oleju hydraulicznym. Zanim, dojdzie do sytuacji, w której paleciak zgłasza się do naprawy, warto odpowietrzyć go, gdyż jest to zdecydowanie szybsze, a problem ten często pojawia się dla tego rodzaju urządzeń.

Jak odpowietrzyć wózek paletowy?

Aby odpowietrzyć wózek paletowy (czyli usunąć powietrze z oleju hydraulicznego) wystarczy ustawić wózek w pozycji pionowej. A następnie sprowadzić dyszel do dolnego położenia i wykonać nim kilkukrotnie ruchy "góra-dół".

Czynność ta pozwoli pozbyć się z cieczy nadmiaru powietrza, które przedostało się tam w trakcie zmiany pozycji wózka z bocznej na pionową.

Jeżeli odpowietrzanie nie przyniosło pożądanych efektów, a wózek paletowy wciąż ma problem i pomimo, iż jego dyszel pracuje, to widły nie unoszą się - prawdopodobnie sytuację trzeba będzie zgłosić przełożonemu w magazynie czy na hali produkcyjnej, gdzie na co dzień pracuje wózek magazynowy.

Podsumowanie

paleciak-ręczny-w-pracy

W dzisiejszym artykule odpowiedzieliśmy na dwa ważne pytania dotyczące wózków paletowych, które mogą przydać się, czyli:

  • jak wymienić olej w paleciaku
  • oraz jak odpowietrzyć wózek paletowy.

A jeśli jesteście posiadaczami większych i bardziej zaawansowanych pojazdów, takich jak np. wózki widłowe spalinowe, zapraszamy do artykułu "Samodzielna wymiana butli gazowej w wózku widłowym - jak to zrobić?".