W poprzednim artykule prezentowaliśmy rodzaje opon do wózków widłowych. Tym razem przedstawiamy sytuacje, w których konieczna jest wymiana tych elementów ze względu na ich zużycie. A kiedy i w jaki sposób można ocenić stopień zużycia? Sprawdźcie!
Od czego zużywają się opony do wózków widłowych?
Opony do wózków widłowych nie zużywają się w równomierny sposób. Istnieje co najmniej kilka elementów, które wpływać mogą na stan techniczny i zużycie opon. Należą do nich:
- intensywność pracy,
- stan i typ podłoża, po którym porusza się urządzenie,
- jakość i rodzaj opon do wózka widłowego,
- a ponadto - umiejętności operatora.
Kiedy należy wymienić opony?
Dbałość o zachowanie odpowiedniego stanu technicznego opon jest bardzo istotna. W jakich sytuacjach zatem należy wymienić opony do wózków widłowych?
- gdy zostaną uszkodzone mechanicznie - wszelkiego typu rozcięcia czy przebicia wykluczają opony z eksploatacji;
- gdy pod wpływem ciepła lub nacisku zostaną wybrzuszone;
- gdy zużycie bieżnika będzie większe niż jest to dopuszczalne;
- w przypadku, gdy opona została źle dobrana lub nieprawidłowo zamontowana, co wpływa negatywnie na jakość jazdy i/lub może stwarzać zagrożenie.
Ile wynosi dopuszczalne zużycie bieżnika?
Dla ułatwienia, większość opon do wózków widłowych posiada wskaźnik (w formie paska), informujący o tym, gdzie na elemencie znajduje się tzw. linia bezpieczeństwa. Gdy jej poziom zostanie osiągnięty lub przekroczony - należy wymienić oponę. Minusem jest, iż zazwyczaj tego typu oznaczenia posiadają tylko opony superelastyczne (czyli pełne).
Jak poradzić sobie zatem jeśli chodzi o opony pneumatyczne? W tym przypadku zużycie bieżnika nie powinno przekraczać 25% początkowej wartości, alarmujące jest również pojawienie się widocznych półczn. Poza tym, co ciekawe, dużą rolę w oponach pneumatycznych odgrywa ciśnienie.
Opony pneumatyczne - prawidłowe ciśnienie a zużywanie się opon
Nie każdy wie, ale po tym w jaki sposób zużywają się opony pneumatyczne łatwo poznać, czy posiadają one odpowiednie ciśnienie. W jaki sposób to rozpoznać?
1.Równomierne zużycie opony do wózków widłowych na całej szerokości sugeruje właściwe ciśnienie.
2. Największe zużycie środka bieżnika w oponie oznacza, że ciśnienie w oponie pneumatycznej jest zbyt duże.
3. Okrągłe zużycie opony (gdy wysokość bieżnika jest większa na środku niż na barkach) wskazuje natomiast na zbyt niskie ciśnienie.
Warto dopilnować, aby w oponach pneumatycznych było powietrze pod właściwym ciśnieniem, co pozwoli na wolniejsze i równomierne zużycie opon.
Jak wymienić oponę w wózku widłowym?
W zależności od rodzaju wykorzystywanych w wózku widłowym opon - można wymieniać je samodzielnie w zakładzie pracy lub konieczne jest powierzenie wymiany profesjonalnemu serwisowi opon.
Opony pneumatyczne
W przypadku opon pneumatycznych ich wymiana jest stosunkowo dość łatwa i przypomina wymianę opon w samochodach. Opona pneumatyczna montowana jest wraz z dętką i ochraniaczem. Wymiany opon pneumatycznych może podjąć się zakładowy konserwator, a nawet operator wózka widłowego (podobnie jak wymiany butli gazowej).
Opony superelastyczne
Wymiana opon pełnych jest bardziej skomplikowana niż opon dętkowych. W przypadku opon superelastycznych konieczne jest bowiem wykorzystanie do montażu specjalnej prasy hydraulicznej. Dlatego wymianę opon pełnych poleca się najczęściej serwisowi wózków widłowych lub też serwisowi opon.
Więcej o typach opon dowiecie się z artykułu: "Opony do wózka widłowego- rodzaje, budowa, zastosowanie".
Jak dbać o opony do wózków widłowych?
Czy istnieją realne sposoby na zwiększenie żywotności opon do wózka widłowego? Co zrobić, by uniknąć przedwczesnego zużycia opon w wózkach widłowych? Istnieje kilka prostych tricków, które mogą w tym pomóc:
- wybieraj odpowiednich rozmiarów, dobre jakościowo opony do wózków widłowych;
- nie zapominaj, że wózki widłowe wysokiego składowania mogą być wyposażone tylko w opony pełne;
- unikaj jazdy wózkiem widłowym magazynowym po nierównym podłożu;
- regularnie sprawdzaj stan techniczny opon, przeprowadzaj pomiar wysokości bieżnika, wszystkie nawet najdrobniejsze uszkodzenia mechaniczne zgłaszaj przełożonym i konserwatorowi wózków widłowych;
- usuwaj także brud i osad z opon (np. błoto), pod którymi mogą ukrywać się uszkodzenia, przetarcia lub pęknięcia.
Bez względu na to, czy wybierzesz do wózka widłowego opony superelastyczne, opony diagonalne czy radialne - zawsze należy również zadbać o ich prawidłowy, bezpieczny montaż a w przypadku opon pneumatycznych - również o odpowiednie ciśnienie.
Podsumowanie
Zużywanie się opon w wózkach widłowych to naturalne zjawisko. Warto jednak zadbać o to, aby zużycie opon nie przebiegało nadmiernie szybko, nawet jeśli eksploatacja pojazdu jest intensywna. Przy ocenie stopnia zużycia opon znacznie pomagają wskaźniki, a jeśli ich nie ma, należy samodzielnie ocenić, czy głębokość bieżnika opony jest odpowiednia czy zbyt duża. Wymiana opon powinna być przeprowadzana każdorazowo, gdy występują przesłanki, że wymaga tego stan ogumienia, w sposób bezpieczny i w warunkach kontrolowanych.