Wózek widłowy terenowy - pojazd do zadań specjalnych!

Wózek widłowy terenowy - pojazd do zadań specjalnych!  - 

Pod względem budowy i zastosowania, wózki widłowe terenowe można by określić 'starszymi braćmi' tradycyjnych wózków spalinowych. Jak dokładnie zasłużyły sobie na to miano? Warto od początku prześledzić historię powstania tych pojazdów.

Historia wózków terenowych Manitou

Dziś mało kto wie, że historia marki Manitou bierze swój początek niejako od powstania pierwszego wózka widłowego terenowego we Francji.
Początkowo, od 1953 roku, firma nosiła nazwę 'Braud & Faucheux' od nazwisk jej założycieli i z założenia miała zajmować się produkcją przede wszystkim dźwigów, kombajnów, żurawi oraz betoniarek. Jednak za sprawą innowacyjnego pomysłu syna założyciela marki - Marcela Brauda, stało nie inaczej. W 1958 roku przedsiębiorstwo Brauda wyprodukowało pierwszy wózek widłowy terenowy, dzięki zastosowaniu odwróconego schematu ciągnika rolniczego wraz z dodaniem masztu i hydrauliki. W ten sposób zaczęto produkować wózki widłowe, a w 1981 firma 'Braud & Faucheux' zmieniła nazwę na używaną po dziś dzień - Manitou. W tym samym roku na rynek wprowadzono ładowarki teleskopowe Manitou, które dziś stanowią sztandarowe produkty tej marki.
Nie można mieć jednak wątpliwości, iż śmiało można stwierdzić, że historia marki Manitou zaczyna się właśnie nie od czego innego, a od wózka widłowego terenowego.

Wózek widłowy terenowy - charakterystyka

Na pierwszy rzut oka wózek widłowy terenowy przypomina wózek spalinowy i bywa z nim nawet mylony. Czym zatem różnią się te dwa rodzaje popularnych pojazdów?

  • wózki terenowe są większe (ich konstrukcja jest bardziej solidna, za sprawą wysokich kół są wyższe);
  • terenowe wózki widłowe mogą posiadać napęd na 2 lub 4 koła;
  • terenowe opony, w jakie wyposażone są pojazdy, posiadają szeroki bieżnik;
  • wózki terenowe są bardziej wydajne i efektywne, ich większy rozmiar idzie w parze z większym udźwigiem.

Ponadto, tym co charakteryzuje wózek widłowy terenowy jest kabina z panoramicznym widokiem - która zapewniając doskonałą widoczność, podnosi bezpieczeństwo oraz komfort pracy operatora wózka widłowego. Wózki terenowe Manitou to 3 wydajne i niezawodne serie pojazdów, dedykowane do pracy w trudnym terenie. Znajdziesz je na naszej stronie w kategorii wózki spalinowe, oznaczone symbolami serii: M, MI oraz MH.
MH - tego typu urządzenia podnoszą ładunki o najmniejszej masie - do 2,5 tony.
M - to pojazdy dysponujące możliwością podnoszenia ładunków o wadze do 7. ton.
MI - to maszyny, charakteryzujące się największym udźwigiem - do 10. ton.
Mimo dużych wartości operacyjnych, wózki terenowe są zwrotne i łatwo się je prowadzi.

Wózki widłowe terenowe zostały zaprojektowane tak, aby radzić sobie z wykonywaniem zadań nawet w trudnych warunkach. Warto zatem zobaczyć, dlaczego ich wybór się opłaca i gdzie sprawdzają się najlepiej.
Dlaczego warto wybrać wózek widłowy terenowy?

Dlaczego warto wybrać wózek terenowy?

Wózek widłowy terenowy posiada wiele zalet, które zwiększają komfort pracy przy użyciu tego sprzętu. Obecnie, projektowane są tak, by łączyć w sobie stabilną konstrukcję, łatwe prowadzenie oraz wyjątkową wydajność. Oznacza to, że:

  • dzięki dużym kołom, przyczepność tych pojazdów jest znacznie lepsza;
  • lepsza przyczepność to zachowanie większej stabilności przewożonego ładunku oraz mniejsze ryzyko narażenia go na upadek;
  • idealnie sprawdzają się w pracy na nierównym (nawet wyboistym) terenie;
  • sprawnie pokonują wzniesienia i pochyłości.

To, co cechuje wózki terenowe to przede wszystkim ich podwyższona wydajność oraz możliwość pracy na zewnątrz w bardzo trudnych i wymagających warunkach.

Wózek widłowy terenowy - zastosowanie

Gdy wiadomo już, co charakteryzuje wózek terenowy i jakie są główne zalety tego urządzenia, można przejść do tego, gdzie na co dzień używa się tego typu pojazdów.
Wózki widłowe terenowe wykorzystywane są głównie w dwóch miejscach - chodzi tu o budownictwo i przemysł ciężki.
Dzięki doskonałej przyczepności i możliwości sprawnego poruszania się po nierównych terenach, solidne i wytrzymałe wózki terenowe idealnie sprawdzają się na pracach budowy, uczestnicząc w pracach na wszystkich etapach stawiania ale także rozburzania budynków. Dowożą materiały budowlane lub usuwają powstały w wyniku wyburzenia gruz. Ułatwia to szeroka gama dostępnego w atrakcyjnej cenie osprzętu do wózków widłowych, to dzięki niemu, wózki terenowe są w stanie właściwie błyskawicznie zmienić swój charakter i możliwości.
Podobnie w przemyśle ciężkim, wózki terenowe używane są do wielu działań, głównie związanych z transportem i logistyką. Jako, że pojazdy te można wykorzystywać do prac na zewnątrz, nawet podczas niesprzyjających warunków (posiadają solidne osłony silników, a kabiny operatorów zwykle wyposażone są w ogrzewanie i klimatyzację), dlatego mogą wykonywać operacje transportowe nawet na zewnętrznych placach składowych, pomiędzy halami magazynowi, na terenach wyboistych a nawet nieco podmokłych. Dlatego też wykorzystuje się je także:

  • w tartakach;
  • w gospodarstwach rolnych i ogrodnicznych;
  • w kamieniołomach

i wszędzie tam, gdzie z poruszaniem się, nie radzą sobie tradycyjne widlaki.

Jak wygląda praca operatora wózka widłowego?

Jak wygląda praca operatora wózka terenowego?

Praca operatora wózka terenowego wygląda podobnie jak innych osób zajmujących się obsługą pojazdów podnośnikowych. W tym przypadku także wymagane jest posiadanie uprawnień na wózki widłowe kategorii IWJO lub IIWJO, potwierdzonych pozytywnym zaliczeniem egzaminu państwowego. (Chcesz dowiedzieć się jak przebiega egzamin na wózki widłowe? Przeczytaj: 'Jak wygląda egzamin na wózki widłowe? Tych popularnych błędów unikaj!')
Obsługa wózka terenowego wymaga od operatora nieco większej koncentracji i zaangażowania, gdyż pojazdy tego typu operują wyjątkowo wymagającymi, ciężkimi ładunkami. Na osobie podejmującej się obsługi tego typu pojazdu, ciąży spora odpowiedzialność, zarówno za transportowany ładunek, stan samego pojazdu, jak i oczywiście bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pobliżu działającego urządzenia.

Operator wózka widłowego terenowego powinien odznaczać się:

  • opanowaniem,
  • umiejętnością precyzyjnego działania,
  • szybkim czasem reakcji,
  • umiejętnością kreatywnego myślenia,
  • ale przede wszystkim - odpowiedzialnością.

Ponadto, tak jak inni operatorzy wózków podnośnikowych, osoba obsługująca wózek terenowy musi:
- zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu i stosować się do jej wytycznych;
- kontrolować stan techniczny pojazdu, przed, po, jak i w trakcie zmiany;
- samodzielnie zajmować się czynnościami takimi jak - uzupełnienie poziomu płynów itp.;
- zajmować się uzupełnianiem stosownej dokumentacji, np. książki eksploatacji wózka widłowego.

Ceny wózków widłowych terenowych

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wózka terenowego, musisz wiedzieć, od czego zależy koszt tego typu pojazdu. Cena wózka terenowego zależy od:

- parametrów - maksymalnego udźwigu oraz wysokości podnoszenia;
- marki i mocy silnika;
- dodatkowego wyposażenia i osprzętu;
- dodatkowych, unikatowych funkcji.

Czynnikiem decydującym o cenie jest także bezpośrednio model pojazdu, jaki decydujesz się kupić. Najprostsze modele wózków spalinowych można nabyć w cenie już od 60 tysięcy złotych, natomiast za solidne wózki terenowe trzeba zapłacić mniej więcej drugi raz tyle.
Marka Manitou daje także możliwość zakupu używanych wózków widłowych lub skorzystania z atrakcyjnej oferty wynajmu sprzętu.

Podsumowanie

Wózek terenowy - podsumowanie

Wózki widłowe terenowe idealnie sprawdzają się podczas wykonywania ciężkich, wymagających wykonywania zadań zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Z powyższego artykułu dowiedziałeś się:

  • w jaki sposób historia marki Manitou łączy się z powstaniem pierwszego wózka widłowego terenowego;
  • jakie cechy charakteryzują i wyróżniają ten rodzaj pojazdów;
  • dlaczego warto wybierać wózki terenowe i gdzie wykorzystuje się je najczęściej;
  • jak wygląda praca i obowiązki operatora wózka terenowego;
  • oraz ile kosztują nowe wózki terenowe Manitou.

Mamy nadzieję, że zgromadzona w tym miejscu wiedza pozwoli Ci na zakup pojazdu, który sprawdzi się w Twoim biznesie!