Bierzemy pod lupę... gaz do wózków widłowych

Bierzemy pod lupę... gaz do wózków widłowych  - 

Wózki widłowe zasilane gazem należą do kategorii wózków spalinowych. Obecnie, gdy ceny paliwa stale idą w górę, wózki gazowe wydają się być idealną alternatywą dostępną dla wszelkich prac prowadzonych na zewnątrz budynków. Dziś przyjrzymy się bliżej zagadnieniu jakim jest sam gaz do wózków widłowych.

Wózki widłowe gazowe

Wózki z napędem na gaz należą do kategorii wózków widłowych spalinowych, które w przeciwieństwie do wózków elektrycznych - emitują do środowiska spaliny. Właśnie dlatego tego typu pojazdy przeznaczone są głównie do transportu i składowania ładunków na świeżym powietrzu lub w magazynach otwartych czy pod wiatami.


Nowoczesne systemy zamontowane w obecnie produkowanych wózkach widłowych odpowiadają za ograniczenie do minimum spalin, jednak wciąż, mimo to, urządzenia z butlami gazowymi wykorzystywane są głównie na zewnątrz: w rozładunku i załadunku naczep, czy przewożeniu palet.


Bezpieczne rozwiązania zastosowane w wózkach gazowych sprawiają, że pojazdy te są często wybierane przez klientów, którzy cenią sobie cichą pracę wózków oraz ich wysoką wydajność połączoną z niskimi kosztami eksploatacji.


Jak wyglądają butle gazowe do wózków widłowych?


Wizualnie i na pierwszy rzut oka butla gazowa do wózka widłowego niczym nie różni się od tradycyjnej butli do kuchenki gazowej, wykorzystywanej jeszcze w wielu domach. Jednak to tylko pozory! Butli gazowych tego typu nigdy nie można wykorzystywać zamiennie ze względu na ich inną budowę.

Budowa butli gazowych do wózków widłowych

Tym, co odróżnia butle gazowe do wózków widłowych od butli kuchennych jest wewnętrzny system poboru gazu. Został on zamontowany w butlach do widlaków po to, by umożliwić maksymalne wykorzystanie gazu. Przez to wewnątrz każdej butli gazowej znajduje się rurka sięgająca dna zbiornika.

CNG czy LPG?

butla gazowa LPG

Nie każdy wie, ale gaz zawarty w butlach to nie zawsze tylko standardowy gaz LPG. Choć jest on zdecydowanie najczęściej wybierany, to istnieją także butle z gazem typu CNG. Jednak istotnymi zaletami butli propan butan jest:

  • większa dostępność,
  • lżejszy zbiornik,
  • zastosowanie w większości urządzeń instalacji LPG.

Skąd zatem w ogóle pomysł zasilania wózków gazem ziemnym CNG?

  • jest on bardziej ekologiczny,
  • jest bezpieczniejszy w wykorzystaniu,
  • podczas jego spalania nie wydzielają się szkodliwe dla zdrowia substancje.

Większość wózków widłowych gazowych dostępna na naszej stronie wyposażona jest w butle gazowe typu propan butan i odpowiednio zamontowane, bezpieczne instalacje.

Niezbędne informacje

Jakie są informacje, które znaleźć można na opakowaniu butli gazowej? Każdorazowo powinny to być m.in.:

  • nazwa producenta, od którego pochodzi butla z gazem,
  • fabryczny numer zbiornika,
  • podawana w litrach pojemność,
  • ciśnienie robocze,
  • ciśnienie próbne,
  • masa netto ładunku oraz masa pustej butli gazowej.

Wszystkie te informacje są bardzo istotne, ponieważ instalacje gazowe i butle gazowe również podlegają kontroli podczas przeglądu wykonywanego przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego.

Podsumowanie

wózek gazowy


Prawidłowa obsługa wózka widłowego na gaz oraz umiejętność wymiany butli gazowej to podstawy, by praca z ładunkiem przebiegała sprawnie i wydajnie. Korzystając z butli gazowych LPG stawiasz na wydajną oraz ekonomiczną pracę wózka widłowego.

Interesują Cię także wózki z napędem elektrycznym? Sprawdź nasze oferty na: