jak-sprawdzic-waznosc-uprawnien-udt

Jak sprawdzić ważność uprawnień UDT! Czy Twoje dokumenty są ważne?  - 

Od czasu, gdy uprawnienia UDT na wózki widłowe stały się ważne tylko na określony czas (5 do 10 lat), każdy operator ma obowiązek nadzorowania i kontrolowania tego, czy jego dokumenty są jeszcze aktualne, a jeśli zbliża się termin upływu ich ważności - przedłużenia zaświadczeń. Czy wiesz jak sprawdzić do kiedy ważne są Twoje uprawnienia UDT?

Do kiedy są ważne stare uprawnienia na wózki widłowe?

Już kilka lat temu informowaliśmy o wprowadzeniu przez Urząd Dozoru Technicznego okresowości uprawnień państwowych, które dotąd były wydawane bezterminowo. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule "Ustawa o Dozorze Technicznych 2019 a ważność uprawnień na wózki widłowe". Wyjaśniamy tam między innymi:

 • przez jaki okres wydane do 2019 roku zaświadczenia zachowują ważność,
 • czy zakładowe imienne uprawnienia mogą być jeszcze wydawane,
 • do kiedy ważne są aktualnie wydawane uprawnienia na wózki widłowe,
 • jakie są warunki przedłużenia uprawnień.

Aby jednak przedłużyć termin ważności uprawnień na wózki widłowe UDT, warto wiedzieć do kiedy są one ważne.

Ważność uprawnień UDT zależy wyłącznie od daty ich wydania

Aktualnie wśród czynnych operatorów wózków widłowych nie obowiązują już uprawnienia imienne, a bezterminowe, zachowują ważność przez określony czas i systematycznie należy wymieniać na uprawnienia okresowe.

Data ważności uprawnień UDT

Wszystkie uprawnienia wydane po 2019 obowiązuje konkretna data ważności:

 • 5 lat - dla większości zaawansowanych żurawi, suwnic, wciągarek, podestów ruchomych przejezdnych oraz wózków jezdniowych unoszących z wysięgnikiem z możliwością unoszenia operatora wraz z ładunkiem;
 • 10 lat dla wózków widłowych elektrycznych i spalinowych, wózków magazynowych, części żurawi i podestów ruchomych stacjonarnych.

Od tej reguły nie ma wyjątków. Przed upłynięciem terminu ważności uprawnień na wózki widłowe, można bez problemu osobiście lub online je przedłużyć. Ważne jednak, aby zrobić to nie później niż 3 miesiące przed datą utraty ważności zaświadczeń. A jak dowiedzieć się kiedy mija ten termin?

Jak sprawdzić uprawnienia na wózki widłowe?


Chcesz sprawdzić czy Twoje uprawnienia na wózki widłowe są jeszcze ważne? To nie jest wcale trudne!

 1. Najłatwiejszym sposobem jest odczytanie terminu do kiedy ważne są uprawnienia z dokumentu, jakim jest zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi wózków jezdniowych, wydawane po zdanym egzaminie na wózki widłowe.
  Na rewersie dokumentu znajduje się rubryka "ważne do" a obok data, do kiedy uprawnienia na wózki zachowują ważność.
 2. W przypadku gdy w danym momencie sprawdzenie kwalifikacji na dokumencie jest niemożliwe, istnieje także opcja sprawdzenia danych online. Wystarczy przejść na oficjalną stronę Urzędu Dozoru Technicznego i przejść do zakładki Wykaz zaświadczeń kwalifikacyjnych. A następnie uzupełnić swoje dane, by pojawiła się pożądana informacja.

Jak sprawdzić ważność uprawnień UDT online


Sposób drugi jest jednak o tyle niewygodny, iż operator i tak musi uzupełnić numer zaświadczenia (który znajduje się na zaświadczeniu kwalifikacyjnym). A jeśli posiada przy sobie zaświadczenie kwalifikacyjne- z niego może odczytać tę informację (czyli posłużyć się metodą numer 1), bez konieczności sprawdzania daty ważności online.

Jak odnowić uprawnienia UDT? Złóż wniosek do UDT

Pomimo iż uprawnienia UDT na wózki widłowe są terminowe, odnowić je można w bardzo łatwy sposób. Można to także zrobić na dwa sposoby:

 • online,
 • lub osobiście w Urzędzie Nadzoru Technicznego.

Co będzie potrzebne?

 • wypełniony poprawnie wniosek,
 • oświadczenie o byciu czynnym operatorem wózka widłowego przez minimum 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat (czynności mogły być wykonywane w sposób przerywany, np. w rożnych firmach - liczy się suma wszystkich okresów czasu). Należy pamiętać, iż tego typu oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń.

Przedłużenie uprawnień, bez względu na rodzaj pojazdu, jest całkowicie bezpłatne.

Utrata uprawnień UDT

Co jednak w przypadku, gdy operator nie zdąży złożyć stosownego wniosku w UDT w odpowiednim czasie? W takiej sytuacji, jego zezwolenie do pracy traci swoją ważność (zgodnie z datą na dokumencie) i konieczne będzie ponowne zdanie egzaminu i uzyskanie kwalifikacji wymaganych na wózki jezdniowe podnośnikowe.
Osoba nie posiadająca ważnych uprawnień nie może obsługiwać wózków, gdyż czynności takie podlegają karze finansowej ze względu na postanowienia UDT w sprawie bezpieczeństwa obsługi urządzeń mechanicznych.

Podsumowanie

pracownicy magazynu

Najważniejsze w użytkowaniu wózków jezdniowych są oczywiście umiejętności. Ale obowiązkowo muszą być one poparte uzyskanymi z Urzędu Nadzoru Technicznego uprawnieniami. Jeśli już posiadasz tego typu kwalifikacje, nie zapomnij, jak sprawdzić ważność uprawnień UDT, by w razie potrzeby, w odpowiednim czasie złożyć wniosek o ich bezpłatne przedłużenie.