Ile zarabia operator wózka widłowego? - średnie aktualne zarobki

Ile zarabia operator wózka widłowego? - średnie aktualne zarobki  - 

Na rynku pracy zarówno polskim, jak i zagranicznym wciąż przybywa nowych miejsc pracy dla wyszkolonych, profesjonalnych operatorów wózków widłowych. Warto wiedzieć jakie wynagrodzenie można zaoferować pracownikowi na tym stanowisku i jakie dodatkowe benefity można czerpać wykonując zawód operatora wózka jezdniowego.


W poprzednim artykule przedstawialiśmy to, jakie są obowiązki operatora wózka widłowego, dziś nieco więcej dowiecie się o tym, ile można zarobić wykonując ten zawód. Jak wyglądają stawki na tym stanowisku w Polsce a ile może zarobić operator pracujący za granicą? Gdzie zarabia się najlepiej? Czy warto się przebranżowić? Sprawdźcie!

Od czego zależą zarobki operatora wózka widłowego?

Jak w każdej branży zarobki na konkretnym stanowisku mogą różnić się, ponieważ są zależne od wielu czynników. O jakich czynnikach mowa? I od czego zależy pensja jaką otrzymuje operator wózka widłowego?

 • kapitał firmy - zazwyczaj większe firmy mają ustalone konkretne pensje dla swoich pracowników w całym kraju niezależnie od siedziby, małe firmy muszą rozsądnie dysponować i nie zawsze mogą pozwolić sobie na ponoszenie dużych kosztów zatrudnienia pracownika;
 • wielkość przedsiębiorstwa - zazwyczaj w dużych firmach z zagranicznym kapitałem pracownicy mogą liczyć na lepsze zarobki; jednak oczywiście zdarzają się także przypadki, w których niewielki biznes stara się zapewnić jak najlepsze warunki pracy, by zatrzymać dobrego pracownika;
 • lokalizacja - i chodzi tutaj zarówno o tę dotyczącą konkretnego województwa, jak i umiejscowienie przedsiębiorstwa w mniejszej lub większej odległości od większych miast. Na terenach, gdzie trudniej o pracę i mniej inwestuje się - szczególnie na wschodzie kraju zarobki zazwyczaj są niższe niż te na zachodzie;
 • umiejętności operatora oraz jego staż pracy - jak wiadomo każdy pracownik zatrudniany do obsługi wózka widłowego musi posiadać ważne, aktualne uprawnienia UDT (tutaj dowiecie się jak sprawdzić ich ważność) jednak poza samym zaświadczeniem, bardzo istotne są także umiejętności praktyczne. Doświadczony operator wózka widłowego szybciej, sprawniej i z większą precyzją wykona polecone mu zadania i będzie lepszym pracownikiem. Również istotny jest staż pracy - pracownicy, którzy w firmie są więcej lat, mogą zazwyczaj liczyć na dodatkowe premie czy podwyżki.

Zdarza się, iż na wyższe zarobki mogą liczyć również pracownicy, którzy zajmują się obsługą bardziej zaawansowanych urządzeń: i tak wyższą pensję będzie miał operator ładowarki teleskopowej czy wózka widłowego terenowego; a nieco niższe operator np. prowadzonego wózka magazynowego czy elektrycznego wózka przegubowego.

Zarobki operatorów widlaków Polsce

ile zarabia operator wózka widłowego

To, ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce zależy od wielu czynników, zatem same stawki są również mocno zróżnicowane. Przyjmując średnie wartości wynagrodzenia - standardowo większość pracowników na tym stanowisku zarabia między 4000 a 5000 zł brutto.

Jednak w branżach elektronicznej, motoryzacyjnej czy spożywczej operator wózka widłowego może liczyć na zarobki nawet powyżej 5000 zł brutto a także dodatkowe profity. Jeszcze lepiej ma się ta kwestia w przypadku zarobków operatorów pracujących w zagranicznych firmach.

Ile zarabia operator wózka widłowego za granicą?

Jak wygląda kwestia płacy na stanowisku operatora wózka widłowego za granicą? Zazwyczaj zarobki w tej branży są nieco wyższe niż w Polsce. Szczególnie dobrze wyglądają stawki oferowane pracownikom na zachodzie oraz północy Europy, gdzie prężnie rozwija się branża motoryzacyjna czy np. przetwórstwo. Dobrze przeszkolony operator wózka widłowego o dużym doświadczeniu, znajomości języka i doskonałej etyce pracy za granicą może zarobić nawet 6000 do 10 000 zł.

W tym miejscu warto się jednak zatrzymać i wspomnieć o tym, że wybierając pracę poza granicami Polski, należy wziąć pod uwagę również wyższe koszty utrzymania i życia. Nawet korzystając z pracowniczych hotelów czy zbiorczych mieszkań dla pracowników - koszt utrzymania się za granicą jest wyższy niż w Polsce.

operator w trakcie pracy

Dodatkowe benefity na stanowisku operatora wózków widłowych

Czy operatorzy wózków widłowych mogą liczyć w pracy na jakieś dodatki do pensji? Tak jak w każdym przypadku o dodatkowych benefitach pracowniczych decyduje zatrudniający. Natomiast coraz więcej firm wprowadza dla swoich pracowników:

 • prywatną opiekę lekarską
 • kartę MultiSport
 • prezenty i paczki z okazji świąt.

Zdarzają się także przypadki, w których zakłady przemysłowe oferują dla pracowników premie zależne nie tylko od stażu pracy ale również od osiągniętych targetów, czy dodatkowych zadań wykonywanych w trakcie zmiany - jak np. przeprowadzenie inwentaryzacji itp.

Gdzie może znaleźć pracę operator wózka podnośnikowego?

Praca operatora wózka widłowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Szczególnie jeśli chodzi o wykonywanie zadań na zaawansowanych podnośnikach nawet kilka-kilkanaście metrów nad ziemią. Operator wózka widłowego w magazynie wysokiego składowania musi na co dzień dbać o bezpieczne składowanie oraz pobieranie ładunków z regałów znacznie wyższych niż te w większości marketów czy na zapleczach sklepów.

Gdzie szukać pracy w charakterze operatora wózka widłowego?

 • w hurtowniach
 • w magazynach
 • w marketach, hipermarketach oraz sklepach wielkopowierzchniowych
 • w przedsiębiorstwach przemysłowych
 • na składach budowlanych
 • w sklepach ogrodniczych

a także w innych miejscach, gdzie istotny jest szybki i sprawny transport ładunków umieszczonych na paletach.

Zarobki operatorów wózków widłowych - podsumowanie

operator wózka widłowego - zarobki


Zanim zdecydujesz się na zdobycie uprawnień operatora wózka widłowego, upewnij się, że wynagrodzenie oferowane pracownikom na tym stanowisku będzie satysfakcjonujące a obowiązki wykonywane na co dzień nie będą stanowiły problemu.

Warto pamiętać, iż samo ukończenie kursu nie jest wystarczające by podjąć pracę operatora. A pracujący na tym stanowisku operator często zobowiązany jest również do wykonywania dodatkowych zadań, takich jak utrzymanie porządku, ręczny rozładunek towarów, uzupełnianie danych w systemie.

Wynagrodzenie zależne jest od stopnia zaangażowania, ale również branży czy nawet samego kapitału firmy. Możliwości zarobkowe na lokalnym rynku polskim wynoszą średnio 5000 zł brutto, natomiast za granicą może być to nawet drugie tyle.