Jaki olej do skrzyni biegów wózka widłowego?

Jaki olej do skrzyni biegów wózka widłowego?  - 

Z poprzednich wpisów na naszym blogu mogliście dowiedzieć się:

Dziś przyjrzymy się bliżej temu, jaki olej powinien być stosowany do skrzyni biegów i co warto wiedzieć jeśli chodzi o oleje przekładniowe.


Skrzynie biegów w wózkach widłowych

Każdy wózek widłowy z napędem mechanicznym posiada skrzynię biegów. Bez różnicy czy jest to wózek widłowy elektryczny przeznaczony do pracy w magazynie, czy zaawansowany wózek widłowy terenowy obsługujący ciężkie ładunki na zewnątrz. W przypadku widlaków, tak samo jak w samochodach, mogą występować:

  • przekładnie automatyczne - ATM,
  • lub przekładnie manualne - MTM.

Poniżej będziecie mogli dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.

wnetrze-wozka

Manualna skrzynia biegów w wózku widłowym

Podobnie jak w samochodzie, ten rodzaj skrzyni biegów nazywany jest ręczną. Pojazdy o manualnych skrzyniach biegów obsługuje się poprzez odpowiednio skoordynowane ruchy polegające na dociskaniu sprzęgła oraz ręcznej zmianie biegów. Budowa tego typu urządzeń jest łatwiejsza pod względem technicznym, a same wózki stosunkowo tanie.

Automatyczna skrzynia biegów

Konstrukcja automatycznej skrzyni biegów w wózkach widłowych jest bardziej skomplikowana niż manualnej skrzyni biegów. Pojazdy wyposażone w nią są też zazwyczaj droższe, jednak niepodważalnym atutem jest fakt, że ich obsługa jest dużo łatwiejsza.

Czym różni się olej do skrzyni biegów?

Nie każdy olej do skrzyni biegów jest taki sam. Przede wszystkim, co oczywiste, różni je marka czy kraj, w którym są produkowane. Jednak nie to stanowi wyznacznik na podstawie, którego decyduje się o wyborze konkretnego oleju, a raczej jego parametry. Dla bezpiecznego użytkowania dany olej musi spełniać odpowiednie normy.

Jednym z ważniejszych parametrów jest lepkość oleju. Olej przekładniowy łagodzi uderzenia kół zębatych, dlatego tak ważne, by idealnie zatrzymywał się na elementach, a nie spływał po nich zbyt szybko. Zimą, warto sprawdzić ciekłość oleju przekładniowego i jego lepkość w niskich temperaturach a także to, czy spełnia normy wskazane dla wózka widłowego. W lecie, gdy panują wyższe temperatury warto wybrać olej o dużej lepkości. Więcej odnośnie klas lepkości olejów przekładniowych możecie dowiedzieć zasięgając porady i konsultacji w serwisie wózków widłowych.

Jaki olej do skrzyni biegów?

Gdy przychodzi czas, by wymienić olej, wielu przedsiębiorców zastanawia się, jakiego produktu użyć. Odpowiedź na pytanie jaki olej należy zastosować do skrzyni biegów konkretnego wózka widłowego zależy głównie od... samego wózka widłowego. Już w instrukcji obsługi pojazdu (lub też w książce serwisowej) znaleźć można informację o tym, jaki olej do skrzyni biegów zaleca producent urządzenia. Warto zastosować się do tej wskazówki, gdyż odpowiednio wybrany dobry olej do skrzyni biegów sprawi, że pojazd będzie dłużej sprawny, praca skrzyni biegów będzie efektywna i lekka, a awaryjność pojazdu znacząco się zmniejszy.

Zazwyczaj konkretne marki wózków widłowych posiadają oleje dedykowane swojej marce. Są one stworzone w taki sposób, by optymalnie i kompleksowo dbać o podzespoły, chroniąc elementy skrzyni biegów przed korozją oraz zapewniając jej prawidłowe działanie. Z tego też powodu lepiej unikać zamienników, które choć z pozoru wydają się tańsze, mają jednak gorsze, słabsze działanie i nie chronią skrzyni biegów, nie redukują tarcia tak, jak dedykowane oleje.

Co może zdarzyć się w przypadku wyboru niewłaściwego oleju silnikowego? Konsekwencją może być nie tylko zwiększona podatność na awarie czy uszkodzenia, ale również możliwość przegrzania się skrzyni biegów.

serwis

Co ile wymieniać olej przekładniowy w skrzyni biegów?

W kwestii, co ile należy wymieniać olej w skrzyni biegów, stosuje się zazwyczaj uniwersalną zasadę mówiącą o wymianie oleju co 500 przepracowanych motogodzin. Taka częstotliwość wymiany oleju do skrzyni biegów jest optymalna dla wózków widłowych i pozwala im na zachowanie jak najdłuższej sprawności.

Wyciek oleju ze skrzyni biegów

Obojętne czy mówimy o automatycznej skrzyni biegów czy skrzyni biegów manualnej - w obydwu przypadkach wyciek oleju nie oznacza nic dobrego. Ślady pozostawiane na miejscu parkingowym czy zbyt szybko zmniejszający się poziom oleju przekładniowego mogą prowadzić do awarii a finalnie konieczna będzie naprawa skrzyni biegów. Dlatego też o ewentualnym wycieku należy jak najszybciej poinformować konserwatora zakładowego lub serwis wózków widłowych, który sprawdzi jaki olej do skrzyni biegów powinien być zastosowany, czy nie występują żadne wycieki i nieszczelności, np. przy uszczelkach oraz co ewentualnie może być problemem w skrzyni biegów.

Serwis wózków widłowych zajmuje się nie tylko naprawą ale również działaniami takimi jak:

  • pomoc w wyborze oleju, uzupełnienie i wymiana;
  • przeglądy wózków widłowych;
  • wymiana części oraz elementów;
  • regeneracja skrzyni biegów czy silnika;
  • zamawianie i montaż osprzętu do wózków widłowych.

Podsumowanie

Każdy wózek widłowy wyposażony jest w skrzynię biegów. Wybór automatycznej skrzyni biegów sprawia, że obsługa pojazdu jest łatwiejsza, ale on sam niestety nieco droższy. W przypadku skrzyni biegów manualnej operator wózka widłowego musi nauczyć się jakie położenie skrzyni biegów wybrać.
Dla każdego wózka widłowego istotne jest to, jaki olej do skrzyni biegów się zastosuje. Należy również dbać, by wymiana oleju przekładniowego była regularna, a sam olej dopasowany do wymogów konkretnego urządzenia.