opony-do-wózka-widłowego

Opony do wózka widłowego - rodzaje, budowa, zastosowanie  - 

Jednym z najważniejszych zadań wózków widłowych jest przemieszczanie się - czyli inaczej jazda. A podstawę wygodnej jazdy poza wszelkimi układami mechanicznymi stanowią oczywiście opony do wózka widłowego. Z naszego artykułu dowiecie się nieco więcej na ich temat - poznacie rodzaje, zastosowanie a nawet ich budowę.

Podstawowe typy opon do widlaków

Nie wszystkie opony do wózków widłowych są takie same. Różni je zarówno wielkość, jak i sama konstrukcja. Podstawowy podział zakłada wyróżnienie dwóch rodzajów opon: pneumatycznych oraz elastycznych, a później dalsze podziały wewnątrz poszczególnych kategorii.

W dalszej części przedstawimy obydwa typy opon wraz z ich charakterystyką i zastosowaniem. Zacznijmy jednak przedstawienia na co w ogóle należy zwracać uwagę w kontekście wyboru opon do wózka widłowego.

Jakie czynniki koniecznie należy uwzględnić przy wyborze opon do wózków widłowych?

serwis-opon

Wielu właścicieli i użytkowników wózków widłowych zastanawia się jaki wpływ na komfort pracy oraz jej skuteczność mają opony montowane na widlakach. Otóż, wbrew temu, co można by sądzić - bardzo duży. Przy wyborze ogumienia należy pamiętać, że to właśnie od opon zależy to w jaki sposób będzie przebiegał transport ładunków. Muszą być one wytrzymałe, dobrane właściwie do warunków pracy i odporne na uszkodzenia. Istotne jest również, aby ich rozmiar był odpowiedni. O czym jeszcze warto pomyśleć?

  • inne opony do wózków widłowych sprawdzają się na równym podłożu, a inne na wyboistej nawierzchni,
  • kupując opony należy zwracać uwagę nie tylko na rozmiar ale również na ich udźwig,
  • przed zakupem upewnij się, że będziesz umiał wymienić zakupione opony lub zleć szybki montaż serwisowi wózków widłowych,
  • nie wszystkie opony nadają się do pracy w trybie wielozmianowym, część opon szybko się nagrzewa, nie oddając ciepła na zewnątrz,
  • ponadto niektóre opony mają większe opory toczenia a inne mniejsze.

Aby mieć realny wpływ na komfort jazdy wózkiem widłowym należy wybierać opony dopasowane do podłoża, wózka oraz przewidywanej intensywności eksploatacji urządzenia.

Czym są i jak wyglądają opony pneumatyczne?

Opony pneumatyczne to inaczej opony pompowane czy dętkowe. Dzięki wypełnieniu powietrzem zapewniają lepszą amortyzację oraz wysoki komfort jazdy. Kluczowe w ich przypadku jest zachowanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrz opony (zgodnego z zaleceniami producenta), a także dobranie typu opony o odpowiedniej budowie. Wśród pneumatycznych opon do wózków widłowych wyróżnia się dwa rodzaje ogumienia:

  • diagonalne
  • radialne.

Opony diagonalne

Jest to najczęściej wybierany i najbardziej popularny typ opon zakładanych do wózków widłowych. Gwarantują one stabilność jazdy na utwardzonej powierzchni a ich ścianki boczne są odporne na uszkodzenia. Ich charakterystyczna budowa, na którą składają się zewnętrzny bieżnik, kord tekstylny i stopka sprawia, że opony diagonalne to najlepszy wybór dla wózków widłowych wysokiego składowania.

Opony radialne

To bardziej zaawansowany i trwały odpowiednik opon diagonalnych. Dodatkowo zastosowane w nich stalowe opasania sprawiają, że zarówno komfort jazdy, jak i wytrzymałość opony są znacznie lepsze. Ponadto opony radialne są odporne na przegrzewanie, co jest bardzo istotne w przypadku pracy wielozmianowej na wózku widłowym.

Pełne opony do wózków widłowych - dostępne warianty

Opony elastyczne czyli pełne to drugi rodzaj ogumienia, które może być zakładane dla wózków widłowych. W przeciwieństwie do opon pneumatycznych nie są one wypełnione skompresowanym powietrzem, ponieważ w całości wytworzone są z gumy i brak w nich wolnej przestrzeni. Ta kategoria opon do wózków widłowych również dzieli się na dwie podkategorie:

  • opony dwuwarstwowe
  • i trójwarstwowe.

Opony dwuwarstwowe

Jak sama nazwa wskazuje wykonane są z dwóch warstw gumy. Ich największą zaletą jest wytrzymałość (opony pełne odporne są na przebicia) połączona z niską ceną. Niestety ich wadami są gorsza amortyzacja i nieco mniejsza odporność na ciepło.

Opony trójwarstwowe

Te opony do wózków widłowych bywają nazywane również superelastycznymi. Są najbardziej wytrzymałe i charakteryzuje je największa żywotność spośród wszystkich omawianych powyżej typów opon. Wykorzystuje się je nawet w najbardziej wymagających warunkach - np. do wózków widłowych terenowych. A jedyną ich wadą może być wyższa niż w pozostałych przypadkach cena.

Jak odczytywać oznaczenia na oponach do wózków widłowych?

jak-odczytywać-oznaczenia-na-oponach-wózków-widłowych

Najłatwiejszym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby wymienić opony w wózku widłowym, ale nie wiedzą jakie zamienne produkty wybrać, jest po prostu odczytanie danych, jakie znajdują się na oponie i wybór takiego samego (czy zbliżonego) modelu.

Jak wyglądają przykładowe oznaczenia, które znaleźć można na oponie? Wszystko zależy od tego o jakim typie opony mowa, ponieważ różnią się one w zależności od jej rodzaju.

Oznaczenia opon pneumatycznych

Podstawowe oznaczenia informują o rozmiarze opony i jej typie: 6.00-9 PR-12 - oznaczenie PR występuje tylko i wyłącznie dla opon pneumatycznych, ponieważ określa ono ilość przekładek w oponie, z kolei cyfrą oznacza się rozmiar.

Jakie mogą być inne oznaczenia znajdujące się na oponach tego typu:

  • Elcon - oznacza, że opony nadają się do wykorzystania w miejscach, które zagrożone są wybuchem
  • NM - Non Marking - czyli opona niepozostawiająca śladów na podłodze (może to być szczególnie ważne dla wózków magazynowych, które pracują wewnątrz budynków)
  • White / Grey / Green- określają po prostu kolor opony.

Oznaczenia opon elastycznych

Tak samo jak opony pneumatyczne, opony elastyczne również muszą posiadać informację o rozmiarze, jednak w ich przypadku określa się także rozmiar felgi. Zapis zatem wygląda tak: 6.00-9/4.00 - ostatnia cyfra oznacza wspomnianą wielkość felgi.

Poza tym na oponach mogą znajdować się również inne oznaczenia, np. takie:

  • SIT / Quick / FastFit - mówiące o tym, że opona nadaje się do szybkiego montażu
  • SRS - skrót informujący, że opona posiada zwiększoną amortyzację
  • CsEasy - oznaczające, że montaż tego typu opon nie wymaga wykorzystania prasy.

Poza tym większość opon posiada również uniwersalne, standardowe informacje, umieszczane na nich bez względu na typ opony. Są to dane takie jak, np.:

  • nazwa producenta i marka,
  • data produkcji opony
  • index nośności i prędkości,
  • numer DOT.

Oczywiście, w zależności od producenta układ tego typu informacji może się różnić.

Gdzie kupić opony pneumatyczne i elastyczne?

Wybierając części do wózków widłowych warto stawiać na wysokiej jakości elementy, które sprawiają, że wykonywanie zadań jest łatwiejsze a widlak zachowuje dobry stan techniczny przez jak najdłuższy czas. W tym celu warto stawiać na sprawdzone rozwiązania.

Opony do wózków widłowych, a także felgi i innego typu elementy można znaleźć w naszym sklepie internetowym: www.sklep.manitou.pl/6-opony-i-felgi. Łatwo dostępne, wygodne w montażu, tanie i z gwarancją zakupu.

Podsumowanie

opony-do-wózków-widłowych

A już w następnym artykule zaprezentujemy kiedy należy wymienić opony do wózków widłowych oraz co wpływa najbardziej na ich zużywanie się. Warto to wiedzieć bez względu na to, czy do swojego wózka widłowego wybieracie opony superelastyczne czy pneumatyczne. Tylko zastosowanie odpowiednich opon do wózków widłowych gwarantuje bezpieczeństwo jazdy w każdych warunkach.